Tesla Model Y Crossover Tanıtıldı

14 Mart’ta Los Angeles’ta düzenlenen etkinlikte firmanın en yeni aracı olan Tesla Model Y nihayet tanıtıldı. Elon Musk, Tesla Model 3 ile aynı mimaride inşa edilecek daha küçük bir crossover olan Model Y’nin 2020’de üretime gireceği sözünü verdi. Gözler şimdi onun üstünde. Oldukça ilgi çeken Model Y’yi daha yakından inceleyeceğiz.

Temel Özellikler

Tesla Model Y, firmanın şimdilik planladığı araç üretim dizisinde, ucuz ve küçük bir Crossover SUV sınıfında sıralamayı dolduran son modeli olacak.

Model Y, orta büyüklükteki SUV olan Model X, tam boyutlu lüks sedan Model S, yeniden tasarlanan Roadster ve Model 3 ile birlikte Tesla dizisindeki beş numaralı araç olarak yerini alıyor.

Model S platformunda üretilen Model X gibi, Model Y de Model 3 platformu üzerinde üretilecek. Dolayısıyla üretilecek Model Y, parçalarının dörtte üçünü Model 3 ile paylaşacak.

Tesla Model Y Tasarımı

Yaptığı tanıtımda gösterdiği aracın yanı sıra, firma Y Modelinin bir dizi görüntüsünü de yayınladı.

Fiyatı

3 modeline göre daha kısa menzili olan Y modeli, 3 modelinden çok az daha geniş ve az daha pahalı. Y serisinin baz modeli 39.000 dolardan başlıyor. 0-100 km hızlanmasını 5.9 saniyede gerçekleştiriyor ve aracın menzili de 368 km. Aynı Model 3’te olduğu gibi serinin en ucuz modeli olan temel Y modeli, 2021’de serinin son aracı olarak piyasaya sürülecek.

Long Range modelinde ise menzil 480 km’ye çıkıyor. Bununla beraber aracın fiyatı da 47.000 dolara çıkmakta. Çift motorlu AWD modeli’nin fiyatı 51.000 dolar ve menzili 448 km. Model Y’nin performans modeli ise 60.000 dolardan başlıyor ve onun menzili de 448 km. Tabi performans modelinde 0-100 km hızlanmasını 3.5 saniyede gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu modellerin 2020 sonbaharında piyasada olması planlanıyor.

Neden Crossover?

JD Power, yeni araba satışlarının yaklaşık yarısının SUV ve Crossover olduğunu belirtiyor. Otomobil üreticileri de bu modellerin pazar paylarını araştırıp araçlarını geliştirmeye devam ediyor. Tesla firmasının yeni modelinin de bu noktada bir Crossover olması şaşırtıcı değil.

Y? 🙂

Elon Musk’ın ilk üç modelin ismini S, E, X olarak sıralamak istediği biliniyor. Modelleri oluşturan harfler birleştiğinde ortaya çıkan kelime malum😊

Fakat E olarak adlandırmak istediği modelin ismi daha önce Ford firması tarafından alındığı için E harfini ters çevirmiş ve modeli 3 olarak adlandırmak zorunda kalmıştı. Seriye Y modeli de eklenince S3XY kelimesi tamamlanmış oluyor. Elon Musk oldukça mutlu olmuştur sanıyoruz😊

Model Y, Model 3 mimarisine dayanan bir araç olacağı için bu konuda bildiklerimizin çoğu Model 3’ten geliyor.

Tesla’nın Model 3’e ait 113,2 inç dingil açıklığını çok fazla uzatmayacağı varsayılırsa, fiyat ve boyuttaki en büyük rakipleri BMW X3 ve Acura MDX gibi daha küçük crossoverlar olacaktır. Çünkü bu araçlar gibi, Model Y’de de yüksek oturma pozisyonu, geniş arka bagaj hacmi ve tabi ki yakıt ekonomisi birarada bulunuyor.

Sektör uzmanları, Model Y’nin Model 3’ün 35.000 dolar baz fiyatından daha pahalı olmayacağını düşünüyorlar. Fakat bu, hemen bu fiyata bir tane alabileceğiniz anlamına gelmiyor. Çünkü Tesla Model Y için gerçek üretim hacmi 2020 yılına kadar başlamayacak.

Elektrikli araç sektöründe devrim nitelikli modeller geliştirmeye devam eden Tesla’yı takip etmeye devam edeceğiz.

Teknoloji hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: