Türk Rock Tarihi: 60lar

Türk Rock müziği için her şey Elvis Presley ile başladı diyebiliriz. 50Li yılların ikinci yarısında dünyada esen Elvis ve Rock’n Roll fırtınası Türk müzisyenleri de derinden etkiledi. Sizlere Türk Rock tarihi yazı dizimizin ilk bölümünü sunuyoruz.

1950lerde Deniz Askeri Lisesinde öğrenci olan Erkut Taçkın o tarihlerde albay olan babası sayesinde yurtdışından getirilen plakları dinleyebiliyordu. Daha çok yabancı şarkılara cover ya da türkçe sözlerle aranjman yapan Erkut Taçkın ülkemizde Rock’n Roll’un öncüsü sayılabilir.

1967 yapımı Ömre Bedel Kız isimli filmde Four Tops’tan Reach Out şarkısını söylüyor.

Yerli Elvis olarak da anılan Erol Büyükburç daha çok pop müzikle ilgilense de Rock’n Roll’un ülkemizde yayılmasında büyük etkiye sahip oldu.

1961 yılında Little Lucy şarkısıyla ilk plağını yaptı.

Erkin Koray da 50’li yılların sonlarında Elvis coverları yaparak müzik yolculuğuna başladı. 1962 yılında ilk plağı Bir Eylül Akşamı çıktı.

Daha sonra Almanya’ya gidip dönen Erkin Koray ülkemizde hard rock ve psikedelik rock’ın öncüsü sayılabilir. “Araplarda güzel melodi bol, aldım kullandım” diyerek yetmişlerde Şaşkın, Fesüphanallah, Komşu Kızı, Estarabim, Arap Saçı gibi şarkılar da yapan Erkin Koray kimilerince Türk Rock müziğinin babası sayılır.

Dünyada 60’ların ortalarından itibaren Rock müzikte İngiliz istilası başlamıştı. Ülkemizde de müziğe Twist ve Rock’n Roll tarzı ile başlayan Barış Manço 60’ların başındaki Avrupa macerasından sonra ülkemize geri dönecekti.

1968 yılından itibaren Kaygısızlar grubuyla çalışmaya başlayan Barış Manço Psikedelik Rock ile Anadolu Ezgilerini bir arada kullanmaya başladı.

1969 yılında Kaygısızlar grubuyla yollarını ayıran Barış Manço bir süre Anadolu Pop türüne sürüklendi. 70li yıllarda ise Kurtalan Ekspresi macerası başlayacaktı.

Kaygısızlar grubunun gitaristleri Mazhar Alanson ile Fuat Güner Barış Manço’suz bir albüm çıkarsa da başarılı olamadılar.

Grup dağılınca 70’ler boyunca Mazhar ve Fuat beraber çalıştılar. 80’lerin başında Özkan Uğur da bu gruba katılarak MFÖ oluşmuş oldu.

Türk Rock Tarihi Can Damarı: Cem Karaca

60ların başında amatör olarak arkadaşlarıyla Elvis Presley şarkılarını yorumlayan Cem Karaca 1965 yılında askere gitti. Askerliği esnasında Anadolu müziği ile tanıştığını söyleyen Cem Karaca, askerlik dönüşü Apaşlar grubuyla birlikte Anadolu Rock damarının en önde gelen temsilcisi oldu.

Cem Karaca yalnız Anadolu Rock değil, Rock müziğin pek çok türünde eserler icra etti.

Cem Karaca toplumsal sorunlara daha duyarlı siyasi bir pozisyon almak istemesi üzerine Apaşlar ile aralarında görüş ayrılıkları baş gösterdi. 70’lerde Kardaşlar, Moğollar, Dervişan gibi gruplarla çalışmaya devam edecekti.

Türk Rock tarihi için en önemli gruplardan biri 1967 yılında kurulan Moğollar grubu Anadolu Rock müziğinin öncülerindendi.

60’larda İngiliz istilasından etkilenen müzisyenler yalnız Barış Manço ve arkadaşları değildi. Fikret Kızılok da çocukluk arkadaşı Cahit Oben’le birlikte bir grup kurarak Beatles tarzı müzik yapmaya başladılar. Mazhar Alanson’un yerine Kaygısızlar grubuyla da bir süre çalışan Fikret Kızılok daha çok soft rock ve folk rock icra etmeye başladı. Aşık Veysel’den etkilenmiş ve yanında bulunmuştur.

Cahit Oben ise 60larda türküleri psikedelik tarzda yorumladı, İngiliz rock şarkılarını coverladı. 60lardaki hareketli tarzının aksine 70’lerde daha huzurlu müzikler üreterek film müzikleri ve pop şarkıları yapmıştır.

60ların diğer önemli grupları ise Mavi Işıklar ve L.S.D Orkestrası ve Haramiler’di. Ancak bu gruplar daha sonraki yıllarda etkin kalamadılar.

Daha fazla sanat haberi için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: