Uzay Oteli Aurora Station: Konaklamak İster Misiniz?

Mars’a yolculuk, kısa uzay seyahatleri, uzay oteli derken insanoğlunun Dünya dışına çıkma macerası tam gaz devam ediyor. Yeni girişim konaklamalı turizmi uzaya çıkarmak. Orion Span firması Aurora Station projesiyle uzaya bir otel inşa etmeyi hedefliyor.

Uzay Oteli Aurora Station

Aurora İstasyonu, uzaydaki ilk otel olmayı planlıyor. Peki bu mümkün mü? Dünya yörüngesinde bir tatil planı yapmamız ne kadar olası?

Turizm sektöründe yepyeni bir açılım olan Dünya’nın ilk uzay oteli Aurora İstasyonu, resmi olarak Nisan 2018’de California Space 2.0 Konferansında duyurulmuştu.

Projeye göre konuklar, özel jet büyüklüğündeki bir yapının içinde, Dünya’dan yaklaşık 320 km yukarıda, gezegenimizin kuzey ve güney ışıklarının tadını çıkararak konaklayacaklar.

Tabi böyle bir seyahatin ve konaklamanın ucuz olması beklenemez. 2022’de yörüngede olması planlanan uzay oteli Aurora İstasyonu’nda 12 günlük konaklama, kişi başı 9.5 milyon dolardan başlıyor. Firma buna rağmen konaklama listesinin yaklaşık 7 ay önceden rezerve edildiğini söylüyor.

Aurora İstasyonu vs Uluslararası Uzay İstasyonu

Uzay oteli Aurora ile Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) arasında bazı benzerlikler bulunuyor. UUİ’de 6 personel kalıyor. Aurora İstasyonu’nda da 2 mürettebat ve 4 yolcu olmak üzere toplam 6 kişi bulunacak. Konaklayanlar UUİ’de olduğu gibi yapıya bağlı uyku tulumlarında uyuyacak, kurutulmuş-dondurulmuş gıdalar yiyecek ve tabi ki herkes güçlü bir sağlık taramasından geçirilecek. Sadece Aurora İstasyonu’na yolculuk demek 3G’lik yerçekimi kuvvetine maruz kalmak demek oluyor.

Aurora ziyaretçilerinden yapacakları konaklamanın bir kısmını bitki yetiştirmek türünden mikro-yerçekimi deneyleri yaparak geçirmeleri bekleniyor. Bilim çevrelerinde birçok kişi için bu gelişme, insanoğlunun bir sonraki kaçınılmaz büyük sıçraması olarak görülüyor.

Aslında ticari olarak yapılan uzay turizmi Amerikan vatandaşı Dennis Tito’nun Rus Uzay Ajansı’yla 2001 yılında yaptığı anlaşmayla başlamıştı. Dennis Tito 20 milyon dolara yapıldığı bildirilen anlaşmayla, tarihe ilk uzay turisti olarak geçmişti.

Yüksek Ücretler

Uzay turizmi ilk etapta kişi başı ücretleriyle dudak uçuklatsa da bu alanda yaşanan zorluklar göz önüne alındığında, uçakla gerçekleştirdiğimiz sıradan bir seyahat olmadığını kabul etmek gerek.

Planlanan projeleri gerçekleştirmek birçok zorlukla da mücadele etmek demek. Yaşanan bu zorluklar uzay turizmi alanında firmaların projelerini sürekli ertelemesine neden oluyor.

Örnek vermek gerekirse, 2018 Aralık ayında ilk defa başarılı bir test uçuşu gerçekleştiren Virgin Galactic firması, planladığı programın hala 9 yıl gerisinde. SpaceX ve Boeing firmaları da yaşanan zorluklardan dolayı, NASA’yla anlaşma yapmalarına rağmen programlarının gerisinde yer alıyorlar. Blue Origin firması uzay aracını hala test etmeye devam ederken XCOR Aerospace firması 2017’de iflas ettiğini duyurmuştu.

Uzayın İnsan Üzerindeki Etkisi

Firmaların çektiği mali ve teknik bazı zorlukların yanı sıra uzay yolculuğu yapacak insanların da yaşayabileceği bazı zorluklar bulunmakta. Özellikle de sağlık problemleri gibi.

Örneğin Aurora Station’da rezervasyon yaptırırken klostrofobisi olan insanlar (klostrofobisi çok az dahi olsa) bir kez daha düşünmeliler. Çünkü Aurora İstasyonu’nda pencere açmak mümkün değil.

Vücuttaki sıvılar da dahil olmak üzere nesneler düşük yerçekiminde yükselme eğiliminde olduklarından mide bulantısı gibi rahatsızlıklara da hazırlıklı olmalılar.

Sıfır-G’ye uzun süre maruz kalmak kemikleri zayıflattığı gibi görme yeteneğini radikal şekilde değiştirebilir. Mikro yerçekimi şartlarında 12 gün geçirmek belki otelde konaklayanlar için çok da endişelenmeyi gerektirmeyebilir. Ancak uzay otelinde çalışacak personel için durum biraz daha ciddi görünüyor.

Kozmik Radyasyon

Uzay ortamı için daha endişe verici olan bir şey daha var ki o da kozmik radyasyon. Genetik hasara neden olabilecek yüklü parçacıklar belki az bir miktar da olsa kabine girecektir. Uzay araçları her ne kadar yalıtılmış olsalar da bu parçacıkları %100 engelleyemezler.  

Bu konuyla ilgili geçmişte bazı astronotlar ışık patlamaları gördüklerini söylemişti. Araştırmacılar, beyindeki optik sinirlere veya görsel kortekse çarpan kozmik ışınların bu olaya sebep olduğunu düşünüyorlar.

Sonuç olarak bir uzay görevinde özellikle de ticari olarak insan taşınan böylesi uzay görevlerinde, bu tip zorluklar mutlaka göz önünde bulundurulmalı ve en kötü ihtimaller her zaman hesaba katılarak planlar yapılmalıdır.

Belki bu tarz zorluklar keşiflerin hızını biraz yavaşlatabilir ama en nihayetinde insanoğlu bu seyahatleri mutlaka gerçekleştirecektir.

Virgin Galactic

Şimdilik bu hedefe en yakın firma Virgin Glactic gibi görünüyor. SpaceShipTwo Uzay Aracı ile gerçekleştirdikleri başarılı uçuşun ardından 2019’un ortalarında uzay seyahatlerini yapmayı planlıyorlar. Kişi başı ücret ise 250.000 Dolar.

İnsanoğlunun uzay macerası tam gaz devam ediyor. Her gün yaşanan gelişmeleri bir film şeridi gibi izlemeye devam ediyoruz.

Uzay Bilimleri hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Kaynak ve İleri Okuma

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: