Uzay Taşımacılığı İçin Bir Rakip Daha Geliyor

Uzay taşımacılığı öyle görünüyor ki gelecekte rekabetin en fazla yaşanacağı alanlardan biri. Şimdi bu rekabete Dream Chaser uzay aracıyla bir firma daha katılıyor: Sierra Nevada Corporation (SNC)

Dream Chaser: Uzay Uçağı!

Sierra Nevada Corporation (SNC) firması uzay aracı Dream Chaser’i üretmek için NASA’dan onay almayı başardı. Uzay aracının 2 yıl içinde ilk uçuşunu gerçekleştirmesi planlanıyor.

Firma 18 Aralık’ta “Ticari Yeniden Hizmet Sözleşmeleri 2 (CRS-2)” kapsamında çok önemli bir aşamayı tamamladığını duyurdu. Bu aşamayla birlikte firma, Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo taşıyacak uzay aracı Dream Chaser’ın montajına da başlayacak. Aslında Dream Chaser’a uzay aracından ziyade uzay uçağı demek daha doğru olur. Çünkü şu anda kargo hizmeti veren firmaların kullandığı kapsül mantığıyla çalışmayacak. Bilindiği üzere geleneksel kapsül sistemlerinde paraşütle suya inme gibi metotlar kullanılmakta. Dream Chaser ise roket ile fırlatılarak uzaya gönderilecek ve görevi bittikten sonra aynı uçaklarda olduğu gibi piste iniş gerçekleştirecek.

uzay taşımacılığı

SNC, Ocak 2016’da NASA’dan CRS-2 sözleşmesi alan üç firmadan biriydi. Diğer ikisi SpaceX ve Orbital ATK (şimdiki Northrop Grumman Innovation Systems) şu anda aktif olarak görevde. Sözleşmeler kapsamında her firmaya Uluslararası Uzay İstasyonu’na en az 6 görev garanti edilmekte.

SNC görevleri gerçekleştirmek amacıyla NASA’ya mürettebat programı için geliştirdiği Dream Chaser uzay aracının kargo versiyonunu önermişti. NASA tarafından seçilmemiş olmasına rağmen, SNC tasarımı katlanabilir kanat sistemine uyarladı. Böylece tasarım birçok mevcut yükü ve kargo modülünü taşıyabilir hale geldi. Birçok unsuru zaten yapım aşamasında olan Dream Chaser’ın bu şekilde yeniden gözden geçirilmesi, tam ölçekli montaj ve test için hazır olduğu anlamına gelmekte.

5500 kg Yük Kapasitesi

Dream Chaser’ın kargo versiyonu, Uluslararası Uzay İstasyonu’na 5500 kilograma kadar yük taşıyabiliyor ve dönüşte Dünya’ya 1850 kg yükü piste inerek geri getirebiliyor.

United Launch Alliance Atlas 5 roketiyle planlanan ilk Dream Chaser fırlatılışı 2020’den daha önce planlanmıyor. Bu tarih aracın geliştirilme durumuna ve ISS’in kargo ihtiyaçlarına bağlı olarak tercih edildi. Bunun yanı sıra SNC’den Steve Lindsey, Dream Chaser için tüm fırlatma opsiyonlarını açık tuttuklarını belirtmekte.

uzay taşımacılığı

Uzay Taşımacılığı ve Düşen Maliyetler

Özellikle son dönemlerde fırlatma alanında gerçekleşen rekabet, SNC için Dream Chaser’ı uzaya gönderme maliyetini düşürdü. Lindsey, fırlatma maliyetinin düşmesinin, bu ticari pazarı daha da açacağını dile getirdi. Örneğin Dream Chaser ile gerçekleştirilecek serbest uçuş deneyimlerinin daha yaygın hale gelmesi gibi.

Uzay turizminin şu anda uygun maliyetli olduğunu söylemek mümkün değil. Oldukça yüksek maliyetlerde seyreden uzay seyahati, şimdilik sadece zengin insanların tercih edebileceği bir seçenek. Ancak, sektördeki rekabet arttıkça düşen maliyetler, hemen herkesin uçağa binmeyi tercih edebileceği gibi, yakın gelecekte de uzay seyahati yapmayı tercih edebileceği ihtimalini akıllara getiriyor.

Uzay Bilimleri hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak-İleri Okuma

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: