Voyager 2 Yıldızlar Arası Boşluğa Giriş Yaptı

Voyager 2 yıldızlararası boşluğa geçiş yapmayı başardı. Kennedy Uzay Üssünden havalandıktan 40 yıldan fazla süre geçti ve şimdi o artık Güneş sistemimizin bir temsilcisi olarak namımızı uzak diyarlara taşıyor.

Voyager 2 Yıldızlararası Boşluğu Arşınlarken…

Güneş sistemimizde gezegenleri saran bölgeye heliosphere deniyor. Heliosphere’i aslında merkezinde Güneş’in bulunduğu bir balon olarak düşünebiliriz. Güneş rüzgarları önüne çıkan tüm parçacık ve maddeyi süpürmeye çalışır. O yüzden heliosphere içinde Güneş rüzgarlarının açık etkisi hissedilir.

5 Kasım 2018 tarihinde Voyager 2, heliosphere’i terk eden ikinci insan yapımı nesne oldu.

İkinci Kez’in Cazibesi

Voyager 2 şu an bizden 18 milyar kilometre uzakta. Bu mesafe Dünya Mars arasında 164 kere gidiş-dönüş sefer yapmakla aynı. Voyager 2 her ne kadar bu mesafeyi kateden ikinci uzay aracı olsa da abisi Voyager 1’e göre ona daha çok şey borçluyuz. Voyager 1 heliosphere’i 2012 yılında terk etmeyi başarmıştı.

Voyager 2’nin Voyager 1’den 6 yıl sonra bu sınıra ulaşmasının sebebi güzergah olarak daha karmaşık bir rota çizmesi. Bu karmaşık rotası sayesinde bize Jüpiter, Saturn, Uranüs, Neptün ve uyduları hakkında yüzlerce fotoğraf gönderdi.

Peki bir uzay aracının Güneş rüzgarı etki alanı da diyebileceğimiz heliosphere’i terk ettiğini nasıl anlıyoruz? Elbette PLS ile. PLS (Plasma Science Experiment) ortamdaki Güneş rüzgarını ölçüp raporluyor. Voyager 2’nin son gönderdiği raporda Güneş rüzgarı etkisi artık sıfıra yaklaşmıştı. Bu da artık Güneş’in etki alanından sıyrılıp yıldızlar arası boşluğa girdiğini gösteriyor.

Araştırmanın Cazibesi

İnsanı insan kılan etmenlerin başında merak gelir. Biliminde temelini oluşturan bu duyguyu anlama-anlamlandırma ve tanımlama takip eder.İnsanoğlu son 5o yılda, binlerce yıldır gözünü çevirdiği gökyüzüne artık temsilci olarak gözlem araçlarını gönderip veri toplar noktaya geldi.Geçtiğimiz günlerde Mars yüzeyine indirdiğimiz InSight aracı sayesinde artık Mars’ı dinleyebiliyoruz. 2025 yılında ise NASA Güneş’in “korona” denilen yapısına girmeye hazırlanıyor.

Lakin bahsi edilen bölgeler evrenin çok çok küçük bir kesiti. Araştırılacak ve gidilecek devasa bir uzam bizleri bekliyor.

Uzay Bilimleri hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: