Xiaomi Katlanabilir Telefon Şimdilik Tasarımıyla En İyisi

Xiaomi katlanabilir telefon 2 noktadan katlanabilme özelliğiyle 3 açıya sahip olabiliyor. Bu sayede tek noktadan katlanabilir cihazlara kıyasla çok daha pratik ve açısal bir kullanım sunuyor.

Katlanabilir Ekranda Rekabet Kızışıyor

Katlanabilir ekran teknolojisinde firmalar gövde gösterine devam ediyor. Çinli Royole firmasının FlexiPai modeliyle başlayan rekabet, sektörün öncülerinden Samsung, Huawei ve Lenovo’ya ait Motorola gibi üreticilerin prototipleriyle devam ediyor.

Şimdi ise Xiaomi, 2 noktadan katlanabilen telefonuyla karşımıza çıkıyor. Samsung ve Royole firmalarının ürettiği cihazların sadece tek noktadan katlanabildiğini hatırlatalım. Bu bağlamda Xiaomi rekabete yeni bir soluk getirmiş oluyor.

Üç Açıyla Katlanabilen Prototip

Xiaomi firmasının kurucusu ve başkanı Lin Bin, yaklaşık 1 dakikalık kısa bir video yayınlayarak, firmanın 2 noktadan katlanabilen telefonunu duyurdu.

Tablet formundan telefona dönüştürmek için, cihaz iki doğrultudan geriye doğru katlanabiliyor. Ekranı verimli kullanma noktasında, son zamanlarda tanıtılan diğer katlanabilir cihazlara kıyasla çok daha pratik ve açısal bir kullanım sunuyor.

Firmanın başkanı Lin Bin, Xiaomi’nin katlanır ekran teknolojisiyle adapte olması gereken, Android için geliştirdiği arayüzü MIUI yazılımıyla ilgili bir dizi teknik sorunu hallettiklerini belirtti. Xiaomi firması cihazla ilgili ne yazık ki başka bir bilgi vermiyor.

Tasarım ve Katlanabilir Ekranlar

Videoda Xiaomi’nin gerçektende Android için geliştirdiği arayüzün katlanabilir telefona uyumu görülüyor. Tabletten telefona ve telefondan tablete sorunsuzca geçebilen cihaz gayet şık bir görünüm sunuyor.

Firmaların ürettiği cihazlar, katlanabilir ekran teknolojisiyle tasarım alanında yeni bir rekabet kulvarına da girmiş oluyor. Çünkü bu teknolojiye sahip olmayan akıllı telefonlar, gittikçe daralan dikdörtgen çerçeve formuyla son yıllarda birbirine çok fazla benziyordu. Bu açıdan katlanabilir ekranlar, firmalara daha özgün cihaz tasarımları sunabilecekleri bir alan açmakta.

Android işletim sisteminin geliştiricisi olan Google da, katlanabilir ekranlı cihazları destekleyecek yeni bir Android sürümü üzerinde çalıştıklarını belirtiyor.

Bununla beraber katlanabilir ekran teknolojisindeki rekabet sadece telefonlarla sınırlı değil. Hatırlanacağı üzere CES2019 fuarında LG firması, Dünya’nın rulo olabilen ilk televizyonunu tanıtmıştı.

Xiaomi katlanabilir telefon ile farklı bir boyuta taşınan bu teknolojiyi, firmaların ilerleyen günlerde cihazlarına nasıl adapte edeceklerini merakla beklemekteyiz.

Teknoloji hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak ve İleri Okuma

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: