Ya Kaç Yıl Yaşayacağınız DNA’nızda yazıyorsa?

Kaç yıl yaşayacağınız DNA’nızda yazıyor olabilir. Edinburg Üniversitesi araştırmacılarına göre DNA’larımıza bakarak ortalamanın altında mı yoksa üstünde mi yaşayacağımız bilinebilir.

Kaç Yıl Yaşayacağınız DNA’nızda Yazar Mı?

Ekibin ana motivasyon kaynağı DNA’daki genetik varyasyonların yaşam süresi üzerindeki kümülatif etkisini ölçümlemek. Bu amaçla oluşturdukları uzun yaşam skalası, DNA’daki farklılıkları analiz ettikleri bir kaynağa dönmüş durumda.

Ömür Puanı

Çalışma sonunda elde edilen veriler çan eğrisi düzeninde bir dağılım meydana getiriyor. Bu eğri incelendiğinde en iyi skor alan %10’luk kesimin, en kötü skor alan %10’a göre ortalama 5 yıl daha uzun ömre sahip olduğu görülüyor. Araştırmacılar ayrıca yaşlanmaya bağlı olarak gelişen fizyolojik değişiklikler ve hastalıklara yakalanma eğilimi hakkında da yeni bulgulara ulaştılar.

Usher Enstitüsü’nden Dr. Peter Joshi durumu şu şekilde özetliyor:

“Yeni doğan 100 bebeğin DNA’larını, ömür puanı testinde aldıkları puana göre 10 gruba ayırsak, en üstteki grubun en alttaki gruba göre ortalama 5 yıl daha uzun yaşadıklarını görürdük.”

DNA Verisi

University of Edinburgh’a bağlı Usher Enstitüsü’ne bağlı uzmanlar yarım milyondan fazla insanın genetik verilerini incelediler. İnsan genomundaki 12 bölgenin, insan yaşam süresi üzerinde doğrudan etkiye sahip olduğu saptanmış durumda. Bunlardan 5 tanesi daha önceki bilimsel araştırmalarda tespit edilmiş değildi. Bu araştırma ile bu bölgeler de gün yüzüne çıkmış oldu.

Ömür

DNA’nın insan ömrüne en çok etki eden kısımları ölümcül hastalıklara yol açan parçaları olarak biliniyor. Bu kısımlardaki kimi gen dizilimleri, kalp krizi ve sigara içilmesi durumunda oluşabilecek ölümcül hastalıkları tetikliyor. Usher Enstitüsü’nden Paul Timmers, doğrudan beyin ve kalbin çalışma düzenini olumsuz yönde etkileyen genlere ulaştıklarını belirtiyor. Genetik yapıyla hastalıkların tetiklenmesi ve dolayısıyla da yaşam sürelerinin değişmesi arasında bağ olduğu dile getiriliyor.

Genetik Farklılık ve Yaşlanma

Bu çalışma kapsamında, sigara içmeye bağlı olmayan kanser türlerine ait bir bulguya rastlanamadı. Bu tür kanser türlerinin insanda oluşma olasılığının, ya ender bulunan genlere ya da sosyal ve çevresel faktörlere bağlı olduğunu tespit ettiler. Araştırmacılar yapılan deneyler kapsamında insanın yaşlanma dinamiklerine dair bulgular elde etmeyi umuyorlardı. Şayet bu süreci yöneten genler gerçekten varsa maalesef etkileri bu araştırma sırasında tespit edilemeyecek kadar düşük seviyelerde.

Sağlık hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: