Yapay Zeka Doktor İhtiyacını Ortadan Kaldırabilir

San Diego’da yapılan çalışmalarda yapay zeka doktor rakipleri ile yarıştı. Bazı doktorlardan da daha başarılı teşhisler yaptı.

Bir hastalığı teşhis edebilmek, uzun süreli bir eğitim ve ipuçlarını birleştirecek bir zeka gerektiriyor. Peki yapay zeka bu görevleri yapabilecek donanıma sahip mi? Geçtiğimiz günlerde yürütülen testlerde yapay zeka sistemi bazı doktorlardan daha başarılı teşhisler yaparak kendini kanıtlamaya başladı bile.

California Üniversitesi’nden Kang Zhang ve arkadaşları, teşhis koyabilecek bir yapay zeka modeli üzerinde çalıştılar. Çin’de büyük bir tıp merkezine gelen 1.3 milyon hastanın bilgilerini sisteme giren araştırmacılar yapay zeka’nın bir doktor gibi tanı koyabilmesi için bu verilerle onu eğittiler.

Yapay zekaya girilen tıbbi veriler doktorların yazdıkları yazılar, hastalık geçmişi ve laboratuvar sonuçlarından oluşuyordu. Araştırma ekibi, çocuk hastaların şikayetlerini içeren yazılara notlar düşerek yapay zekaya yardımcı oldular.

İnsanlardan Daha Hızlı ve Daha Başarılı

Yapay zeka doktor, eğitimini tamamladıktan sonra yeni hastalarla karşılaştı. Yapay zeka bu çocuklardaki öpücük hastalığı, rozeola, grip, su çiçeği ve el-ayak-ağız hastalığı gibi hastalıkları %90 ile %97 oranında doğru teşhis edebildi. Bu sonuç elbette kusursuz değil ancak insan doktorlar da kusursuz teşhis koyamıyor.

Doktor Zhang, bazen günde 80 hasta ile haşır neşir olan doktorların da zihinleri yorulduğu için hata yapabileceklerini belirtiyor. Ancak üzerinde çalışılan yapay zeka doktor ise ne uykuya ihtiyaç duyuyor ne de hafıza kapasitesi insanlar gibi sınırlı.

Araştırma ekibi, yapay zekanın başarısını çeşitli tecrübe seviyesine sahip 20 çocuk doktoru ile karşılaştırdı. Yapay zeka yeni doktorlara göre daha başarılı olurken, tecrübeli doktorların daha isabetli teşhis koyabildiği görüldü.

Bu haliyle yapay zeka, acil servislerde triyaj hizmeti için kullanılabilir. Yeterli veri girilirse, hastanın durumu acil mi, sevk gerekiyor mu yoksa sadece soğuk algınlığı mı olduğunu söyleyebilir.

Çin’de daha önce yapılan çalışmalarda yapay zeka, ülkenin en iyi 15 doktorunu yenmeyi başarmıştı. Beyin tümörlerinin tespitinde yapay zeka %87 başarı sağlarken insan doktorlar ise %66 oranında başarı gösterdiler. Üstelik yapay zeka bunu insanlardan iki kat hızlı yapabiliyor.

Yapay Zeka Doktor Yerine Geçer Mi?

Buna karşın yapay zekanın doktorlara olan ihtiyacı ortadan kaldırabileceğine inanmayanlar da var. Örneğin Londra’daki Alan Turing Enstitüsü’nden Chris Russell da bu görüşte. Ona göre doktorlara olan ihtiyaç ortadan kaybolmayacak. Çünkü Yapay Zeka’ya girilecek olan tıbbi veriler eğitimli doktorlar tarafından girilmek zorunda. Yapay zeka sisteminin doktorları saf dışı bırakacağına ihtimal vermeyen Russell, aynı zamanda insanların yapay zeka arayüzüne şikayetlerini yazarken de rahat hissetmeyeceklerini iddia ediyor.

Araştırmayı yapan Doktor Zhang ise hastalığı teşhis etmek için doktorların bir dizi soru sorduğunu, yapay zekanın da aynısını yapabileceğini söylüyor. Hastalıkların bazen bariz bazen fark etmesi zor alametleri var. Şayet yapay zeka, doktor gibi bu işaretleri tespit edebilirse, robotlar umduğumuzdan daha kısa süre içerisinde doktorların yerini alabilir. İnsan doktorlar da yalnızca yapay zekaya yardım eden bir konuma gelebilir.

Daha fazla teknoloji haberi için Tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: