Yapay Zeka Eski Savaş Uçaklarını Kurtarabilir Mi?

Yapay zeka eski savaş uçaklarını yeniden ayağa kaldırabilir mi? Amerikan Hava Kuvvetleri, eskiyen savaş uçaklarını operasyona hazır hale getirebilmek için yapay zekadan yararlanıyor. Girişimin ilk sonuçları gelmeye başladı, bakalım denemeye değer mi.

Yapay Zeka Eski Savaş Uçaklarına Uygulanabilir Mi?

2018 yılı Amerikan Hava Kuvvetleri (USAF) için zor bir yıl oldu. Üst seviye savaş uçaklarının bir bir arıza vermesi gözleri bakım-onarım ekibinin üzerine yoğunlaştırdı.

Mart ayında C-5 tipi kargo savaş uçağı vites sorunları nedeniyle zorunlu iniş yaptı. Ardından Temmuz ayında B-1 bombardıman savaş uçağı filosunun, güvenlik gerekçesi ile acil iniş yaptığı haberi geldi. Son olarak Aralık ayında 16 kişinin ölümü ile sonuçlanan C-130 pervaneli savaş uçağı kazası haberi geldi.

Bu kazanın ve yaşanan sorunların sebepleri birbirinden farklı olsa da genel olarak tüm sorunların kökeni aynı: Savaş uçaklarının eski olması. ABD Hava Kuvvetlerindeki savaş uçaklarının yaş ortalaması 28. Bu da demek oluyor ki filoda 28 yaşından büyük bir çok uçak bulunuyor. B-52 bombardıman uçakları hala tam mürettebatla havalanıyor. Bu tip uçakların yaşı 56!

Yapay Zekanın Rolü

Yapay zeka, bu uçaklar ile ilgili sorunlar kritik seviyeye ulaşmadan önce çözüm için nereye bakılması gerektiğini söyleyecek. Rolü tam olarak bu.

Amerikan Hava Kuvvetlerinden Will Roper, yıllık 40 milyar dolarlık bütçeye hükmediyor. Sorumlu olduğu kısımlar ise satın alma, teknoloji ve lojistik birimleri. Yani ordudaki görevlerinden biri Hava Kuvvetlerine yeni ekipmanlar sağlamak. Hava kuvvetlerinin satın almaya harcadığı paranın %70’inin tamir ve bakım masraflarına gittiğini belirten Roper şöyle konuştu: “Uçak tamir ve bakımı hakkında çok konuşulduğunu duymazsınız ama uçakları havalanabilir kılan bu hizmetlerdir. Uçakları hazır hale getiren çok iyi yetişmiş donanımlı ekiplerimiz var. Ancak önüne geçemediğimiz tek şey zaman. Uçakların kullandığı birçok teknolojinin devri geçeli on yıllar oldu.”

Eski uçaklar için yapılması gereken şey basit: Veri Madenciliği. Yapay zeka eski savaş uçaklarının en çok eskiyen kısımlarını tespit ederek önce o kısımları tarıyor.

yapay zeka eski savas ucaklarini

Bir çok yapay zeka uzmanı ile çalıştıklarını belirten Roper, yapay zekayı nasıl kullanacakları konusunda eğitim aldıklarını belirtiyor.

Yapay zekayı nasıl kullanmamız gerektiği konusunda eğitimler aldık. Amacımız yapay zekayı kullanarak uçakların ne zaman arıza vereceklerini öngörebilmek. Sanırım Dünya üzerinde hava filosunda yapay zekayı deneyen ilk ekip bizimki.


Will Roper

Hava Kuvvetleri 2018 yılı sonlarında, yaşlanan C-5 ve B-1 filoları için bakım programı açıklamıştı. Program uygulanalı henüz kısa bir zaman geçmiş olmasına rağmen sonuçlar Roper’ı şaşırtmayı başardı.

İlk Sonuçlar Etkileyici

Geliştirilen yapay zeka çalışmasıyla gerçekten harika sonuçlar geldiği belirtiliyor. Yaşanması muhtemel sorunların, yapay zeka ile baş edilemez noktaya gelmelerinden önce müdahale edilebilirliği söz konusu. Uçaklarda hangi kısma ne zaman bakım yapılması gerektiği yazılım tarafından otomatik olarak bulunmakta.

Söz konusu bakım verisini kolayca elde etmek mümkün değil. Dolayısıyla veriyi doğru katmandan çekebilmek için makine öğrenimi ve yapay zeka gibi teknolojileri kullanmak gerekiyor.

Roper, bu haliyle yaptıkları işi ters mühendislik olarak adlandırabileceğini belirtiyor.

Teknoloji alanında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: