Yeni Nesil Uzay Aracı Boeing Starliner CST-100

Yeni nesil uzay aracı Boeing Starliner CST-100 NASA’nın personel yolculukları için kullanılmak üzere tasarlandı. 

Starliner 2019-2020 de tıpkı SpaceX’in Dragon modeli gibi astronotları Uluslararası Uzay İstasyonuna taşımak için kullanılacak. Görünüş olarak Apollo uzay aracına benzese de Starliner çok daha gelişmiş bir uzay aracı modeli. 7 kişi kapasiteli olan uzay aracı NASA tarafından finanse ediliyor. Ayrıca araç taşıyıcı kit olarak Atlas V roketiyle entegre edilmiştir. Starliner ilk insansız uçuş denemesini Mart 2019’da,  personel ile ilk uçuşu  ise Ağustos 2019 da gerçekleştirecek.

Boeing CST-100 Starliner’ın, Uluslararası Uzay İstasyonu ile buluşmasını gösteren temsili resim.

Rus Soyuz Uzay Gemisine Rakip

Geminin geliştirilmesi için kaynak büyük ölçüde NASA’nın personel taşıma programından (PTP) sağlanmakta. Boeing Starliner, Rus Soyuz uzay aracının yerini alması bakımından da ayrı bir öneme sahip. Bilindiği üzere 2011 den bu yana NASA uzay yolculuğuna ara vermişti. NASA’nın yürüttüğü (PTP) bu programın ilk aşamasında Boeing’e 4.2 milyar, SpaceX’e ise 2.6 milyar dolar ödeme yapıldı.

NASA bu girişimiyle ABD tarafından 2011’den beri yapılamayan uzay yolculuğunu tekrar başlatmayı hedefliyor. Amerikan Ulusal Kongresinin yeterince kaynak ayıramamasından dolayı NASA, personel taşıma programını bir kaç yıl ertelediğini açıkladı.

Yeni Nesil Uzay Aracı İçin İlk Uçuş Denemesi 2019 Martta

Boeing Starliner 2011’de aerodinamik kapasite testinden geçirildi. Bu kapsamda zorlu rüzgar tüneli testlerine sokulan Starliner bir dizi farklı  dayanıklılık testlerinden de geçirildi. Farklı acil iniş senaryoları üzerine farklı çözümler bulunarak geliştirilen Starliner Martta ilk denemesini yapacak.

2012 yılında Boeing şirketi  CST-100 Starliner’ın  iniş testlerini gerçekleştirmişti. Apollo uçuş denemelerinin aksine bu kapsülün karaya uygun bir şekilde inebilmesi için iniş sistemleri üzerine ciddi çalışmalar yapıldı. 2012 sonunda şirket ve NASA, uzay aracının daha güvenli bir iniş imkanı sağlayan temel tasarımının nasıl olacağını belirledi. Starliner iniş testlerini Şubat 2016’da ve Mart 2017’de New Meksika çölünde başarılı bir şekilde yaptı.

Yeni Nesil Astronot Kıyafetleri

2014 yılında Boeing şirketi Kennedy uzay merkezindeki uzay aracının birebir modelini ilk defa halka açık bir şekilde sergiledi. Boeing şirketi astronotların uzay gemisinde giyeceği kıyafetler hakkında da bilgi verdi.

Bu giysiler önceki uzay giysisi tasarımlarına göre birçok yeni ve gelişmiş özelliğe sahip. Örneğin eskiye oranla daha küçük ve daha hafif, aynı zamanda dokunmatik ekranları kullanmaya imkan sağlayan özel eldivenlere sahip.

Haziran 2018’de yapılan motor durdurma testlerindeki bir problem sebebiyle Boeing şirketi Ağustos 2018’de yapılacak test uçuşlarının 2019’a ertelendiğini açıklamıştı.

Uzay Bilimleri hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: