Yeşil Buzdağları ! Araştırmacılar Asırlık Gizemi Çözdüklerini Düşünüyor

Yeşil buzdağları araştırmacıların yıllardır üzerinde çalıştıkları bir konu. Bu tuhaf fenomene neyin sebep olduğu son yapılan çalışmalarda bulunmuş gibi gözüküyor.

Yeşil Buzdağları

Antarktika’daki zümrüt yeşili buzdağlarının olağanüstü manzarası, neredeyse yüzyılı aşkın süredir yazılı birçok eserde bahse konu olmuştur.

Bilim insanları, yeşil renkli buz kütlelerinin neden tipik mavi veya beyaz renkte olmadığını, bu tuhaf fenomen arkasındaki nedenin ne olduğu hakkında uzun zaman tartıştılar.

Şimdi ise Doğu Antarktika’daki Amery Buz Tabakası’na 2016 yılında yapılan bir keşif, bilim insanlarının beklediği ipucunu vermiş olabilir.

Demir Oksit

Jeofizik Araştırmalar Dergisi’nde yayınlanan yeni bir çalışmada, araştırmacılar denizlerdeki buz renklerinin, “deniz suyu içindeki yabancı bileşenlerin bolluğu” nedeniyle özellikle de demir oksit materyalleri nedeniyle değiştiğini tespit ettiler. Bilim insanları, Amery Buz Sahanlığı’nda yüksek miktarda demir konsantrasyonu tespit ettikten sonra bu sonuca varmış oldu.

Araştırmanın yazarlarından Stephen Warren, Collin Roesler, Richard Brandt ve Mark Curran yazdıkları makalede şöyle açıklıyor:

“Daha önce, yeşil renge “çözünmüş organik karbonun” neden olduğu öne sürülmüştü. Ancak yeşil buzdağlarında daha sonra yapılan incelemelerde görülen “çözünmüş organik karbon” değerlerinin düşüklüğü ve yakın zamanda Amery Buz Tabakasında yüksek miktarda demir konsantrasyonunun bulunması, yeşil buzdağlarının renginin çözünmüş organik karbondan ziyade demir oksit minerallerinden kaynaklandığını ortaya koyuyor.”

Işığın Saçılması

Tipik buzdağları genel olarak mavi veya beyazdır. Çünkü ışığı büken ve saçan buz kabarcıkları içerirler.

Washington Üniversitesi’nde Profesör ve yıllardır yeşil buzdağları üzerinde çalışan buzulbilimci olan Stephen Warren, araştırmacıların deniz suyunun buzdağlarının tabanına doğru donup, buzdağlarının mavimsi gölgesiyle birlikte yeşil renge katkıda bulunduğunu sandıklarını söylüyor.

Ancak daha sonra bazı buz sahanlıklarının altında toplanan ve “Buzlu Un” olarak da bilinen demir-oksit bakımından zengin minerallerin, kırmızımsı sarı renge sahip olduğu sonucuna vardıklarını belirtiyor. Bir buz kütlesi kırıldığında, buz kabarcıklarından gelen mavimsi renk tonuyla birlikte bu iki renk, Güneşin yansımasından sonra buzdağında görülen yeşil rengin oluşmasına katkıda bulunuyor.

Yani buzdağlarının görünen kısımlarında deniz suyundan gelen kırmızı veya sarı renkli parçacıklar, buzun mavisi ile etkileşime girerek gün ışığı altında buz kütlesini yeşil renge çevirebiliyor.

Denizlerdeki Besin Ağı

Amerika Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezinde çalışmakta olan araştırmacı Ted Scambos, Mashable’a yaptığı açıklamada elde edilen bulgunun “mükemmel mantıklı” olduğunu belirtiyor.

Stephen Warren en son teorilerini desteklemek için daha fazla örnek toplamayı planlıyor.

Demir, denizlerdeki besin ağını oluşturan fitoplanktonlar ve mikroskobik bitkiler için kilit bir besin maddesidir. Ancak demir denizlerin-okyanusların pek çok bölgesinde yeterli miktarda bulunmuyor.

Yapılacak deneyler araştırmacıların teorilerini doğrularsa, yeşil buzdağları ekosistem için çok daha önemli hale gelecek. Çünkü Antarktikanın büyük sahanlıklarından kopan yeşil buzdağları, ana karadan denizlere kıymetli demir besinini taşıyan bir feribot olmuş olacak.

Sonuç olarak yapılan çalışmalar, yeşil buzdağlarının bilim insanlarının düşündüğünden daha önemli olduğunu ortaya koyabilir.

Bilim hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: